• Úvod do literatúry

•               VECNÁ                                        UMELECKÁ
  •        prináša info. a fakty                      prináša estetický zážitok
  •                                                          krásna , beletria
  •                                                          antázia autora
  • Literárne dielo je jazykový výtvor, kt. sa vyznačuje osobitným spôsobom vyjadrovania a osobitnými vyjadrovacími účinkami na príjemcu
  •                        Literárne druhy

LYRIKA                EPIKA               DRÁMA                          ÚVAHA=REFLEXIA

LYRIKA - nemá dej , vyjadruje city, nálady, úvahy ľudí, býva písaná vo veršoch

EPIKA - má dej, rozprávanie, príbeh aj veršovaná aj neveršovaná

DRÁMA - nadradený pojem pre divadelné hry alebo všetky dramatické diela (pozeranie), má dej, veršovaná aj neveršovaná, typickým znakom je dialóg

ŽÁNRE LYRIKY

Pieseň - základný útvar ľudovej slovesnosti

Báseň - ľúbostná, prírodná, spoločenská, úvahová (reflexívna)

Óda - oslavná pieseň, vznikla v antike

Elégia - žalospev, vznikla v antike

Žalm - náboženská pieseň (báseň)

Idyla - kratšia báseň, v ktorej dominuje obdiv k dedine SELANKA

Epitaf - útvar, ktorý je napísaný na náhrobnom kameni

ŽÁNRE EPIKY

Epos - najstarší epický žáner veľmi rozsiahly, pochádza zo starovekej literatúry, je písaný vo veršoch a má presnú záväznú kompozíciu.

Krátke naznačenie deja, vzývanie múz a bohov,predstavovanie bojovníkov,opis boja, zásah bohov do dejao,vplyvnenie udalostí zázračnými prvkami,opis vedľajších udalostí,zakončenie príbehu. Hlavná postava v epose je osoba z výnimočnými vlastnosťami, ktorými s pomocou bohov koná zázračné činy.

Román - rozsiahly epický žáner, príbeh sa môže odohrávať v dlhšom časovom rozsahu, je tam veľa postáv.

- druhy: dobrodružný, dievčenský, historický, sci-fi, detektívny, psychologický,...

Novela - žáner stredného rozsahu, menej postáv ako v románe a zaoberá sa len 1 príbehom/ udalosťou

Poviedka - kratší žáner zaoberá sa 1 udalosťou - 1 zápletkou. Príbeh má jednoduchý dej (Humoreska)

Balada - veršovaný epický žáner, smutný až pochmúrny dej, končí tragicky, vyskytuje sa gradácia deja,nadprirodzené javy ( Žltá ľalia)

Báj (mýtus) - príbeh v ktorom zaznamenali ľudia svoje predstavy o vzniku sveta o prírodných javoch ,..

Bájka - krátky príbeh, v ktorom vystupujú zvieratá s ľudskými vlastnosťami a vyplýva z nej poučenie, je veršovaná aj neveršovaná.

Legenda - stredný epický žáner o živote svätých, je veršovaná aj neveršovaná

Povesť - väčšinou je o konkrétnom mieste alebo konkrétnej skutočnej postave, ale príbeh môže byť vymyslený

Rozprávka - je pôvodne ľudové rozprávanie, založené na vymyslenom príbehu, dobro víťazí nad zlom, sú tam nadprirodzené javy, hrdina musí splniť úlohu, magické čísla (3,7,13)

ŽÁNRE DRÁMY