Spoluvlastníctvo

Predstavuje vlastnícky vzťah viacerých subjektov k tej istej veci. Občiansky zákonník rozoznáva 2 typi vlastníctva:

• Podielové spoluvlastníctvo - mieru práv a povinností spoluvlastníkov určujú ich podiely na spoločnej veci. Ak nie je právnym predpisom stanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak, podiely všetkých spoluvlastníkov sú rovnaké. Spoluvlastníctvo možno zrušiť:

a) dohodou - vyžaduje súhlas všetkých spoluvlastníkov

b) rozhodnutím súdu - ak sa spoluvlasníci o zrušení nedohodnú, zruší sa na návrh jedného z nich súd.

Súd môže postupovať takto:

a) ak je možné rozdelí vec medzi spoluvlasníkov podľa výšky ich podielov

b) ak rozdelenie nie je možné, môže ju získať jeden spoluvlastník za primeranú hodnotu

c) ak vec žiadny so spoluvlastníkov nechce, nariadi sa jej predaj a výťažok sa rozdelí podla podielov

• Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov - predstavuje základnú úpravu majetkových vzťahov medzi manželmi. Predmetom tohto vlastníctva je všetko čo nadobudol ktorýkoľvek z manželov počas trvania manželstva. Výnimku tvoria veci získané ako dar alebo dedičstvo a veci, ktoré svojim charakterom slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania iba jednému z manželov. Do tohto spoluvlastníctva nepatria veci získané pred uzatvorením manželstva.                                                                                                                          Bezpodielové vlastníctvo manželov zaniká:

a) zánikom manželstva ( rozvod, keď sa stane neplatným alebo smrťou jedného z nich) za trvania manželstva súdnym rozhodnutím.

b) za trvania manželstva zo zákona uložením trestu prepadnutia majetku odsúdeného manžela alebo vyznesením konkurzu.