II. polrok

Organizovanie, Organizačná  Štruktúra

Organizovanie v manažmente je usporadúvanie činností v podniku, vytváranie poriadku a harmónie, môže ísť o 2 druhy činností:

Organizovanie - vytváranie nového systému

- pretváranie existujúceho systému

Organizácia - vo význame označenia objektu

- vo význame vnútorného usporiadania

Používa sa v 2 významoch:

- vo význame označenia objektu - školský predmet

- vo význame vnútorného usporiadania - manažment- TOP, stredná úroveň..

Organizačná štruktúrahierarchické usporiadanie podniku, kedy každá org, jednotka plní nijakú úlohu, väčšinou sú to štruktúry pyramídové pričom v manažmente rozlišujeme tieto org. úrovne:

• najnižšia úroveň - pracovníci
  • stredná úroveň - prevádzkar, učiteľ
  • vrcholová úroveň - riaditeľ
  • existujú aj iné (stupne počtu riadenia) :                                                                                                                                                  2 stupňové riadenia                                                                                                                                                                    3stupňové riadenia                                                                                                                                                                 viacstupňové riadenia

org. struktura.bmp (250 kB)

Typi organizačných štruktúr - v manažmente poznáme niekoľko typov organizačných štruktúr, kto. závisia od druhu útvarov (prevádzka, závod) a ich vzťahov medzi nimy:

• líniová organizačná štruktúra
  • funkčná organizačná štruktúra
  • líniovoštábna organizačná štruktúra
  • cieľovo programová organizačná štruktúra

LÍNIOVÁ

Táto štruktúra je najstarším a najjednoduhším typom org. štruktúry, jej princíp spočíva v tem, že sa dodržiava zásada podriadenosti nižších útvarov jednému zodpovednému vedúcemu, predpokladom na dobré fungovanie tejto OŠ je, aby vedúci detailne poznal oblasť, ktorú riadi a na ich základe mohol dávať príkazy svojim podriadeným. Táto OŠ sa najlepšie uplatňuje v podnikoch do 25 zamestnancov.

líniová.bmp (234,9 kB)

FUNKČNÁ

Funkčný typ OŠ vznikol na základe krytiky lineárneho typu, v ktorom manažér stradnej úrovne musel zvládnuť široký obsah funkcií (stravoanie, ubytovanie...)

Podstatou funkčnej OŠ je:

1) manažéri strednej úrovne sú špecializovaný pracovníci, kt. riadia len jednu oblasť (len ubytovanie na všetkých prevádzkach)

2) každé pracovisko má súčastne niekoľko nadriadených útvarov, z ktorých každý ho usmerňuje v rámci svojej špecializácie (môže sa stať, že jedno pracovisko dostane protichodné príkazy od svojich vedúcich).

funkčná.bmp (295,1 kB)

LÍNIOVO - ŠTÁBNA

Vznikla kombináciou 2 predchádzajúcich a vychádza z 2 zásad:

1) základom systému riadenia je líniové riadenie, ktoré zabezpečujú líniový vedúci (nesú zodpovednosť)

2) každý vedúci má vytvorený štáb vysokošpecializovaných pracovníkov, ktorý sú v jednotlivých oblastiach jeho poradcami.

líniovo-štábna.bmp (581,7 kB)